دانشجویان اتاق عمل زابل ورودی 88
علمی 

 

جراحی انلاینhttp://www.edheads.org/activities


http://www.bhf.org.uk/cbhf/games/heart_


"خیلی جالبه مثل یه بازیه "

"پیشنهاد میکنم حتما برید سراغش"


موضوعات مرتبط: پزشکی، علمي، در مورد اتاق عمل
[ یکشنبه هفتم آبان 1391 ] [ 10:44 ] [ محبوبه داوری ]
به نظرت این چی میتونه باشه؟؟؟

http://www.ebcak.com/wp-content/uploads/2008/08/genpet_01.jpg

به ادامه مطلب مراجعه کنید...


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ یکشنبه دوازدهم تیر 1390 ] [ 11:56 ] [ صادق کول ]

 10دقیقه بعد ازخوردن نوشابه چه اتفاقی می افتد؟

به ادامه مطلب مراجعه شود.


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390 ] [ 4:50 ] [ صادق کول ]
بررسی علل سکسکه و چگونگی پیشگیری و درمان آن

سکسکه‌، علامتی ناخوشایند
سکسکه‌ که به طور حتم برای همه افراد در طول زندگی پیش می آید به دنبال انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مکرر عضله‌ دیافراگم صورت می گیرد.‌ به طور کلی باید توجه داشته باشیم که سکسکه‌ یک‌ علامت‌ است‌ و هرگز به عنوان یک بیماری محسوب نمی شود، از این روز نباید به دنبال بروز سکسکه احساس نگرانی کرد. در ایجاد سکسکه‌ دیافراگم‌ عضله‌ بزرگ‌ و نازکی‌ که‌ قفسه‌ سینه‌ را از شکم‌ جدا می‌ سازد و عصب‌ فرنیک‌ (عصبی‌ که‌ دیافراگم‌ را به‌ مغز وصل‌ می ‌کند) نقش‌ دارند. این طور که پزشکان بر اساس مطالعات خود در این زمینه دریافته اند، تقریبا همه‌ ممکن‌ است‌ دچار سکسکه‌ شوند، حتی‌ جنینی‌ که‌ در رحم‌ مادر است‌.


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ سه شنبه سوم اسفند 1389 ] [ 12:3 ] [ صادق کول ]

عجیبترین تلفن های همراه که تاکنون دیده اید!

 


دانستن اين‌كه مدل بعدي آيفون چه شكلي خواهد بود با اين كه تلفن‌هايي كه تا چند سال ديگر به بازار عرضه مي‌شوند، چگونه خواهند بود، متفاوت است؛ شايد شما هم تاكنون به تلفن‌هاي همراه آينده فكر كرده باشيد؟ اين گزارش به بررسي برخي از مدل‌هاي مفهومي مي‌پردازد كه شايد جزء برترين‌ها نباشند اما در زمره جذاب‌ترين نمونه‌هايي قرار دارند كه تاكنون طراحي شده‌اند


موضوعات مرتبط: علمي، سایر
ادامه مطلب
[ یکشنبه دهم بهمن 1389 ] [ 19:5 ] [ صادق کول ]
 
قلب مصنوعی چیست و چگونه كار می‌كند

در گذشته نه‌چندان دور، پیوند قلب از انسانی به انسان دیگر تنها راه نجات بیمارانی بود كه در حادترین مراحل بیماری قلبی قرار داشتند. اما همواره تعداد متقاضیان دریافت پیوند بسیار بیشتر از تعداد اهداكنندگان بوده است. به این ترتیب همه‌ساله هزاران نفر در صف انتظار پیوند جان خود را از دست می‌دهند. تولید قلب مصنوعی دریچه امیدی برای بیماران قلبی گشوده است.

 


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ پنجشنبه هفتم بهمن 1389 ] [ 22:22 ] [ فاطمه خلیلی ]

achilis photo-37
 

 مقایسه تاندون سالم و پاره شده آشیل

achilis surgery-37
تاندون پاره شده آشیل در حین عمل جراحی

موضوعات مرتبط: علمي
[ سه شنبه هفتم دی 1389 ] [ 16:52 ] [ زکریا آلبا ]
 
 

هر عمل جراحی با خطراتی همراه می باشد.به همین دلیل هرگونه تصمیم گیری می بایستی با توجه به عمل جراحی و خطرات احتمالی آن صورت پذیرد.
خون ریزی بعد از عمل، عفونت و جمع شدن آب زیر زخم، لخته شدن خون در رگها و بد جوش خوردن زخم از جمله خطراتی است که با هر عمل جراحی به همراه است.موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ جمعه نوزدهم آذر 1389 ] [ 13:44 ] [ محبوبه سروانی ]چگونه در سنين مختلف، چشمانی زيبا داشته باشيم!
بعضی افراد بر این عقیده‌اند كه چشمان هر شخصی، دریچه‌ای به سوی دورن وی است، اما برای آن كه به این نتیجه منحصر به فرد دست پیدا كنیم، بهتر...

موضوعات مرتبط: روانشناسی، علمي
ادامه مطلب
[ دوشنبه هشتم آذر 1389 ] [ 14:11 ] [ صادق کول ]

الکتروسرجری؛ الکتروکوتر(ECU)  
   همزمان با پیشرفت های تکنولوژی،روش ها و فنون جراحی نیز با اهداف فراهم کردن انجام جراحی ایمن شکل گرفت.در این خصوص ابزارهای جراحی از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از این ابزاز ها دستگاه الکتروکوتر می باشد. ابزار جراحی الکتریکی جهت ایجاد برش وجلوگیری از خونریزی در اتاق عمل کاربرد وسیعی دارد به طوریکه در خونریزیها برای ایجاد لخته ،بریدن و شکافتن بافتها و نابود نمودن بافت به روش سوزاندن کار می رود.این کار توسط اعمال جرقه های الکتریکی میان پروب و بافت که موجب تمرکز گرما وحرارت در محل مورد نظر ونابودی بافت می شود،انجام می گیرد. مزایای استفاده از چاقوی برش الکتریکی نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی ،یکی امکان انعقاد هم زمان با برش و دیگری جلوگیری از پراکنده شدن سلولهای بیمار به بافتهای اطراف است که مزیت بزرگی به شمار می آید. این وسیله در ابتدا فقط برای عمل انعقاد بافت جهت جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می گرفت،ولی در حال حاضر جهت برش بافت یا برش و انعقاد هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد. در برش الکتریکی ، جریانی از بدن بیمار عبور نمی کند، بلکه نوک پروب از طریق عبور یک جریان الکتریکی از سیم با مقاومت بالا گرم می شود سپس گرمای انتقال یافته از نوک پروب به بافت ،باعث برش یا انعقاد آن می شود که به شکل پروب مورد استفاده بستگی دارد. الکتروکوتر یا یا برش دهنده الکتریکی از یک پروب یا تیغه الکتریکی جهت برش بافت و انعقاد آن برای کنترل خونریزی بطور همزمان استفاده می کند. بیشترین کاربرد آن در کنترل و جلوگیری از خونریزی حین اعمال جراحی چشم،صورت،جراحی پلاستیک و ترمیمی است. جلوگیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر آنکه برای بیمار امری ضروری وحیاتی است،به جراح امکان می دهدتا ساختارهای بافت تحت عمل را براحتی مشاهده نماید. الکتروکوترهای خاص در جراحی های پوست و زنان مورد استفاده قرار می گیرند. در این واحدها ،از گرما برای برش بافت استفاده می شود. هنگامیکه گرما از طریق پروب گرمایی جهت برش یا انعقاد به بافت اعمال می شود،چندین تغییر ممکن است اتفاق بیافتد که شامل:


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ سه شنبه دوم آذر 1389 ] [ 10:15 ] [ محبوبه سروانی ]

 

تاریخچه‌ ی بیماری‌ جذام

 

در بین‌ بیماری‌های‌ باستانی‌، یکی‌ از قدیمی‌ترین‌ و معروف ترین‌ آنها، بیماری‌ جذام‌ است‌ که‌ عامه‌ مردم‌ ایران‌ به‌ آن‌ «خوره‌» می‌گویند.
منشا این‌ بیماری‌ را می‌توان‌ با پیدایش‌ انسان‌های‌ اولیه‌ هم‌ زمان‌ دانست‌. به‌ دشواری‌ می‌توان‌ مبدا بیماری‌ جذام‌ را مشخص کرد. چینی‌ها از 500 سال‌ قبل‌ از میلاد مسیح‌ این‌ بیماری‌ را می‌شناختند.

آخرین‌ یکشنبه‌ ماه‌ ژانویه‌ هر سال‌ میلادی، "روز جهانی‌ کمک‌ به‌ بیماران‌ جذامی"‌ نامیده شده است 

این‌ بیماری‌ 1350سال‌ قبل‌ از میلاد مسیح‌ شرح‌ داده‌ شده که‌ قدیمی‌ترین‌ توصیف‌ این‌ بیماری‌ به‌ شمار می‌رود.

جذام‌ اولین‌ بیماری‌ عفونی‌ بشر است‌ و جالب‌ اینکه‌ آثار این‌ بیماری‌ در اجساد مومیایی‌ مشاهده گردیده‌ و در کتاب‌ انجیل‌ نیز به‌ این‌ بیماری‌ اشاره‌ شده‌ است‌.

علت‌ گسترش‌ چشمگیر بیماری‌ جذام‌ در اروپا طی‌ قرون‌ وسطی‌، جنگ‌های‌ صلیبی‌ بوده‌ و قرن‌ 13 میلادی‌ نقطه‌ اوج‌ کشتار این‌ بیماری‌ بود و در قرن‌ شانزدهم‌، جذام‌ به‌ طور کل‌ از فهرست‌ بیماری‌های‌ مزمن‌ اروپای‌ مرکزی‌ حذف‌ شد. هر ساله‌ 500 هزار نفر، به‌ این‌ بیماری‌ خطرناک‌ مبتلا می‌شوند.

سال‌ 1874 هانس‌، پزشک‌ نروژی‌ 9 سال‌ قبل‌ از اینکه‌ رابرت‌ کخ‌، باسیل‌ سل‌ را کشف‌ کند، عامل‌ بیماری‌ جذام‌ را در ضایعات‌ برآمده‌ ی بدن‌ یک‌ بیمار جذابی‌ یافته و این‌ باکتری‌ را به‌ عنوان‌ نخستین‌ باکتری‌ آسیب‌رسان‌ در تاریخ‌ علم‌ پزشکی‌ شرح‌ داد. علی رغم‌ مخالفت‌های‌ بسیار، هانس‌ ثابت‌ کرد که‌ این‌ بیماری‌ مسری‌ است‌، اگر چه‌ صفات‌ مشخص و شباهت‌ آن‌ به‌ باسیل‌ سل‌ تا چندین‌ سال‌ بعد ناشناخته‌ باقی‌ ماند.

52 سال‌ پیش‌ وکیل‌ و فیلسوف‌ فرانسوی‌، رائول‌ فولبریو، آخرین‌ یکشنبه‌ ماه‌ ژانویه‌ هر سال‌ را، "روز جهانی‌ کمک‌ به‌ بیماران‌ جذامی"‌ نامید. در آن‌ زمان‌ در سراسر جهان‌، تقریبا 15 میلیون‌ نفر به‌ این‌ بیماری‌ مبتلا بودند. در حالی‌ که‌ امروزه‌، این‌ رقم‌ به‌ دو میلیون‌ نفر کاهش‌ یافته،‌ اما هنوز این‌ بیماری‌ ریشه‌کن‌ نشده‌ است‌.

بیماری‌ جذام‌، اغلب‌ در کشورهای‌ گرمسیر بروز می‌کند، مثل ایتالیا، یونان‌، پرتغال‌، اسپانیا و ترکیه‌.

در قدیم که‌ درمان‌ مناسبی‌ برای‌ جذام‌ وجود نداشت‌، مردم‌ از این‌ بیماری‌ وحشت‌ بسیاری‌ داشتند، اما امروزه‌ دیگر جذام‌ یک‌ بیماری‌ وحشت‌آور نیست‌ و با داروهای‌ مناسب‌، کاملا درمان‌ می‌شود.

با تشخیص و شروع‌ درمان‌ به موقع‌ جذام‌ و مصرف‌ کامل‌ و منظم‌ دارو، از ایجاد یا پیشرفت‌ معلولیت‌هایی‌ مانند زخم‌، قطع‌ انگشتان‌ یا عوارض‌ چشمی‌ می توان جلوگیری‌ کرد.

همانطور که‌ گفته‌ شد جذام‌ به‌ وسیله‌ یک باکتری میله‌ای‌ شکل‌ ایجاد می‌شود. تحقیقات‌ دانشکده‌ بهداشت‌ دانشگاه‌ تهران‌ نشان‌ داده‌ که‌ خاک‌ سرخ‌ بستر خوبی‌ برای‌ پرورش‌ این‌ باکتری‌ است‌. باکتری به نام‌ «باسیل‌ هانس‌» یا «مایکو باکتریوم‌ لپرا» (mycobacterium leprae) که‌ با درمان‌ دارویی‌ از بین‌ می‌رود.

جذام‌ به‌ صورت‌ مستقیم‌ از انسانی‌ به‌ انسان‌ دیگر سرایت‌ می‌کند. سرایت‌ جذام‌ از یک‌ شخص درمان‌ نشده‌ به‌ شخص دیگر از طریق‌ دستگاه‌ تنفسی‌ یا پوست‌ صورت‌ می‌گیرد.

جذام‌ زن‌ و مرد ندارد و هر دو جنس‌ را در تمام‌ سنین‌ در بر می‌گیرد.

جذامیان‌ اغلب‌ احساس‌ طردشدگی‌ و خطرناک‌ بودن‌ می‌کنند و احتیاج‌ مبرم‌ به‌ کمک‌های‌ معنوی‌ مردم‌ دارند تا کمک‌های‌ مالی‌، زیرا‌ رنج‌ اجتماعی و روحی‌ ناشی‌ از این‌ بیماری‌ به‌ مراتب‌ بیشتر از سایر بیماری‌های‌ لاعلاج‌ است‌. 


موضوعات مرتبط: علمي، تاریخی
[ چهارشنبه نوزدهم آبان 1389 ] [ 12:22 ] [ صادق کول ]

انواع سوزن های جراحی :

دارای نخ و بدون نخ.تیز.کند.راست. نیمه خمیده.خمیده.تاپر


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم آبان 1389 ] [ 11:59 ] [ زکریا آلبا ]

تاریخچه اتاق عمل

قدمت جراحی به زمان پیدایش حیات باز می گردد . نخستین اعمال جراحی در دوران پیش از تاریخ با وسایل ابتدایی و ناقص سنگی انجام می گرفته است .

هیپوکرات پدر علم طب در 460 سال قبل از میلاد مسیح بیش از 70 کتاب در طب داخلی – جراحی نوشت . او در یکی ازاین کتاب ها که با عنوان جراحی بود ، در مورد توصیف اتاق های عمل بیمار، متصدی اتاق عمل ، وسایل جراحی ، چراغ های اتاق عمل  و در موقعیت کاربرد اصطلاحات جراحی به بحث پرداخته است.

گالن جراح یونانی 130 سال پیش از میلاد مسیح مطالعاتی در مورد ساختمان بدن مخصوصا دستگاه گردش خون و اعصاب و تنفس انجام داد . وی همچنین نکاتی در مورد ضد عفونی می دانسته و از شراب یا آب جوشیده برای شستشوی زخم ها استفاده می کرده است


 
Robotic03[1].jpg

 

در قرن چهاردهم میلادی برای بند آوردن خونریزی از آهن گداخته و سوزاندن بجای لیگاتور کردن استفاده می شده است . در قرن شانزدهم آمبروز پار جراح فرانسوی اهمیت لیگاتور و موارد استفاده آن را بیان کرد.

در سال 1867 میلادی جراح انگلیسی به نام جوزف لیستر معتقد بود که به کار بردن اسید کربولیک خطر بروز عفونت را ازبین می برد و همچنین معتقد بود که نظریه پاستور ( که عمل تخمیر و گندیدن به وسیله میکروارگانیسم ها  صورت می گیرد) در مورد جراحی نیز صادق بوده و عفونت های ناشی از آن را درمان می کند . بدین صورت کشفیات امروز پیرامون تکنیک های آسپتیک جراحی در ان زمان توسط لیستر پایه ریزی گردید . لویی پاستور(1895-1882) ثابت کرد که میکروب ها در اثر حرارت از بین می روند و عاملی برای سترون کردن به شمار می آید.

مدرسه پرستاری بولیو در سال 1875 میلادی گزارشی در مورد ابزارهای جراحی ، بانداژ نمودن و قطع خونریزی ( هموستاز) منتشر کرد.

در سال 1889 ، ویلیاو اچ ، ولچ پاتولوژیست ، ویلیام اسلر ، پزشک داخلی و ویلیام رای هالستد ، جراح دانشگاه جان هاپکینز را به منظور  تعلیم و آموزش پزشکان و پرستاران تاسیس نمودند و به این ترتیب اتاق های عمل به عنوان واحدی تخصصی شناخته شده و پرستاری اتاق عمل به عنوان رشته ای تخصصی معرفی گردید .

در طول سالهای  1920-1900 با پیشرفت در علم بیهوشیمرگ ومیر در نتیجه انجام عمل های جراحی کمتر شده و اعمال جراحی  زیادتری انجام می گرفت.

در سال 1901 پرستاری به نام مارتا لوسی از بوستون وظایف پرستاران اتاق عمل را توصیف نمود و تاکید داشت که پرستاران کسب دانش درباره مجموعه اصول ضدعفونی کردن ، دقت کامل و دوراندیشی در تهیه وسایل جراحی را  لازم دارند.
zahravi[1].jpg

 

تا سال 1900 جراحان در اتاق عمل لباس اسکراب ( بلوز و شلوار ) می پوشیدند و اسکراب جراحی ( شستن دست ها و بازوها) طبق روش خاص اتاق عمل توسط تمام اعضای تیم جراحی انجام می گرفت و بعد از اسکراب دستکش استریل برای محافظت از دست ها تا شروع جراحی پوشیده می شد و سپس در هنگام جراحی دستکش ها از دست خارج می گردید. در سال 1905 استنباط شد نمی توان پوست را استریل کرد . بنابراین دستکش های جراحی از ان پس در طول عمل جراحی پوشیده می شد. در همین سال بود که پیشنهاد گردید که پرستار مسئول وسایل جراحی باید لباس عمل به تن کند. در سال 1907 گذاشتن کلاه جراحی برای پوشاندن دست شسته ( اسکراب) تنظیم گردید.

در سال 1957 انجمن پرستاران اتاق عمل به صورت یک تشکیلات مستقل بین المللی در آمد و به این ترتیب پیشرفت های آتی پرستاران اتاق  عمل به عنوان افرادی متخصص همگام با رشد انجمن پرستارات اتاق عمل حاصل گردید.

در سال 1960 انجمن پرستاران اتاق عمل اولین شماره رسمی مجله پرستاری اتاق عمل را به صورت ماهانه منتشر کرد. در سال های 1970-1960 تحقیقات پرستاری ارتباط بین آمادگی قبل از عمل و ریکاوری بعد از عمل را تایید کرده و پرستاران اتاق عمل به ویزیت قبل از عمل و اماده کردن روحی و روانی بیماران به وسیله کمک به تسکین ترس ، اضطراب با اموزش مناسب ترغیب نمودند.

امروزه با توجه به ارتباط سایر علوم نظیر میکروبیولوژی، آناتومی، فیزیلوژی، بیهوشی ، داروشناسی ، انواع مختلف اعمال جراحی با اطمینان و سهولت بیشتری انجام می گیرد و علوم روان درمانی ثابت می کنند که ارتباط نزدیکی بین بهبودی بیمار و استرس وجود دارد و اساس آموزش های علمی دانشجویان بر پایه کاهش این عوامل مهم پی ریزی می گردد و همچنین باید ارتباط  بین اخلاق پرستاری و قوانین جراحی پزشکی به یکدیگر نزدیک گردد تا بتوان رابطه ای مطلوب و انسانی بین پرستار و بیمار بنیان نهاد.


موضوعات مرتبط: علمي، تاریخی
[ سه شنبه یازدهم آبان 1389 ] [ 14:31 ] [ صادق کول ]

 

در حال حاضر بيش از 200 مدل دستگاه مختلف از جمله دستگاه‌هاي غلطکي، ضربه‌زننده، لرزاننده و... براي کوچک کردن شکم وجود دارد كه بر اساس ادعاي توليدكنندگان، کمربندهاي شوک‌دهنده با وارد کردن جريان‌هاي الکتريکي به چربي شکم موجب تجزيه آنها و قوي شدن عضلات شکم مي‌شوند!

اين تبليغات درحاليست كه تنها جريان‌هايي با قدرت ايمپالس‌هاي مغز موجب انقباض عضلات مي‌شود و به اين ترتيب اگر چنين جرياني با اين کمربند وارد شکم شود، موجب يک انقباض دردناک خواهد شد.


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ششم آبان 1389 ] [ 12:51 ] [ زکریا آلبا ]
 
 
 
 
 
 
 
 
اول اينكه نگاه كردن به رنگ آبي يا سبز مي تواند ديد دكتر از اشياي قرمز از جمله احشاي خون‌آلود را تقويت كند. مغز رنگ‌ها را نسبت به يكديگر تفسير مي‌كند. اگر جراح به چيزي خيره شود، كه به رنگ قرمز يا صورتي باشد، حساسيتش را نسبت به آنها از دست مي‌دهد. در واقع پيام‌هاي مربوط به رنگ قرمز در مغز محو مي‌شود، كه می تواندباعث شود پزشك تفاوت‌هاي ظريف رنگ‌ اجزاي بدن را به درستي نبيند.

موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ چهارشنبه پنجم آبان 1389 ] [ 12:10 ] [ زکریا آلبا ]
علت دو نیمه شدن دریا در زمان موسی (ع) کشف شد !


پژوهشگران آمریکایی روز سه شنبه اعلام کردند که دو نیمه شدن دریا برای عبور پیروان حضرت موسی (ع) از تعقیب لشکریان فرعون مبتنی بر قوانین فیزیکی است.
یک باد شرقی که در آن شب می‌وزید، می‌تواند همانطور که در تورات و قرآن آمده است، سبب دو نیمه شدن دریا شده باشد.
این محققان این نتیجه را با استفاده از طرح های رایانه ای به دست آورده اند.
این دستاورد بخشی از تحقیقات این دانشمندان در ارتباط با اثر باد بر آب است...


موضوعات مرتبط: علمي
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 ] [ 13:42 ] [ زکریا آلبا ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

برچسب‌ها وب
امکانات وب